Czym jest spawarka TIG?

Spawanie to jedna z najpopularniejszych metod technicznych łączenia metali, stosuję się ją zarówno w przemyśle, jak i w praktyce warsztatowej, spawają też majsterkowicze. Istnieje wiele rodzajów spawania, jednym z nich jest TIG

Jak działa spawarka TIG

TIG oznacza tungsten inert gas, czyli spawanie nietopliwą elektrodą wolfranową w osłonie gazu obojętnego (zwykle jest to argon lub hel). Spawarka TIG składa się ze stacji głównej, pistoletu spawalniczego i butli z gazem. W pistolecie spawalniczym umieszczona jest elektroda wykonana z wolframu (czasem z dodatkami), która podłączona jest zwykle do bieguna ujemnego, spawany element podłączony jest wówczas do „plusa”, między elektrodą a elementem powstaje łuk elektryczny. Poza tym w pistolecie jest kanalik którym doprowadzany jest do miejsca spawania gaz osłonowy, który zapobiega utlenianiu i innym wadom chemicznym spawu. Jednostka główna służy do przetwarzania i ustawiania parametrów elektrycznych spawania. Spawanie TIG może się odbywać z dodawaniem (wówczas spawacz drugą ręką podaje w miejsce spawania drut lub pręt), lub bez dodawania materiału. Spawarki TIG w można zakupić na przykład w sklepie allweld.pl.

Zalety spawania TIG

Spawanie TIG jest przede wszystkim metodą bardzo precyzyjną, pozwala na tworzenie niewielkich spawów wysokiej jakości i szczelności nawet na cienkich blachach. Nie bez znaczenia jest też to, że bez trudu można uzyskać spawy o bardzo dobrej estetyce. Spawarki TIG. jako że używa obojętnego gazu osłonowego i nie ma konieczności dodawania drutu bezpośrednio. nadaje się także do spawania aluminium (wówczas spawamy prądem zmiennym), a także do wszystkich rodzajów stali, w tym kwasoodpornych, nierdzewnych i innych wysokostopowych (prądem stałym). Nadaje się też do twardego lutowania stopów miedzi i spawania niektórych innych metali nieżelaznych. Jedynym ograniczeniem pracy spawarek TIG jest wiatr, podczas pracy na otwartej przestrzeni należy stosować osłony.

Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych metod spawania, dlatego spawarka TIG powinna znaleźć się w każdym zakładzie zajmującym się usługami spawalniczymi czy naprawami wymagającymi spawania. Spawarki TIG znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym (naprawa karoserii, elementów aluminiowych, budowa kolektorów wydechowych i dolotowych), a także w branży spożywczej i chemicznej, ze względu na bardzo wysoką szczelność i jakość wykonywanych połączeń, sprawdzi się jednak w praktycznie każdym zastosowaniu.