Bogactwo sieci

Jaki projekt domu dla kilkuosobowej rodziny?

Jeżeli zastanawiasz się nad budową swojego wymarzonego domu jednorodzinnego, to zapewne twoją głowę zaprząta wiele kwestii związanych z rozmaitymi szczegółami dotyczącymi budowy. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem omawiającym pewne najczęściej poruszane kwestie.

Optymalna powierzchnia domu

Jedną z pierwszych spraw, na które zwracamy uwagę podczas planowania budowy domu jest jego wielkość, a właściwie – powierzchnia użytkowa. Być może w pierwszym odruchu pomyślimy – im więcej miejsca w domu tym lepiej. Ale w praktyce okazuje się, że nie zawsze jest to praktyczne podejście. Dlaczego? Oczywiście nie mówimy tutaj o kwestiach związanych z samymi kosztami realizacji, bo to oczywiste, że im większy dom, tym większy koszt samej jego budowy. Do sprawy wielkości domu warto podejść praktycznie.

Gdy już dom zostanie wybudowany, wykończony i oddany do użytku zaczyna się szara codzienność. A z nią przychodzą takie kwestie jak chociażby ogrzewanie domu oraz utrzymanie w pomieszczeniach względnego porządku. Nie trudno się domyśleć, że dom o powierzchni np. 200m 2 już nie jest łatwo na bieżąco sprzątać samemu. Przy większych metrażach musimy liczyć się z koniecznością zatrudniania sprzątaczki. Duży dom to także duże koszty ogrzewania. Oczywiście gdy poziom zarobków rodziny utrzymuje się na wysokim poziomie – nie jest to problemem. Ale w życiu mogą się wydarzyć różne rzeczy, wtedy ogrzewanie bardzo dużego domu może się stać sporym, niepotrzebnym obciążeniem. Warto brać pod uwagę przyszłą wyprowadzkę dzieci, gdy osiągną już pełnoletność. Rzadko kiedy dorosłe dzieci decydują się zakładać swoją rodzinę w domu rodziców. Perspektywa mieszkania w wielkim domu tyko we dwoje czy samemu może napawać prawdziwym smutkiem i potęgować uczucie samotności.

Funkcjonalna strefowość

Wybierając projekt domu myślimy o potrzebach i oczekiwaniach wszystkich członków rodziny. Funkcjonalny dom jednorodzinny charakteryzuje między innymi podział przestrzeni na różne strefy. Najpopularniejszym podziałem jest wyodrębnienie strefy nocnej oraz dziennej. Osiąga się to na przykład wyodrębnianiem poszczególnych kondygnacji w budynku na sypialnie dla całej rodziny. W rozłożystych domach parterowych wykorzystuje się w tym celu skrzydła budynku.

Projekt domu Opałek rzut poddasza
Rzut poddasza w typowym domu jednorodzinnym. Autor projektu pracownia projektowa Dominanta http://projekt-od-autora.pl/

Co z ilością łazienek?

Jeśli dom posiada dodatkowe kondygnacje, zakłada się, że na każdym piętrze powinna być łazienka, a przynajmniej toaleta. Wiele projektów domów uwzględnia także rozwiązanie polegające na tym, że każdy z domowników posiada swoją własną łazienkę. Oczywiście sprzyja to poczuciu prywatności i intymności poszczególnych członków rodziny. Dodatkowa łazienka okazuje się także bardzo praktyczna w przypadku przyjazdu na dłuższy czas gości. Jedną z łazienek można wtedy przeznaczyć tylko do użytku przez gości.

Zazwyczaj takie łazienki są projektowane w bezpośrednim sąsiedztwie poszczególnych sypialni. Każda sypialnia posiada wtedy swoją własną łazienkę i toaletę.