Bogactwo sieci Strony responsywne

Certyfikat kompetencji zawodowych – co należy wiedzieć

Co tak naprawdę dla przewoźnika drogowego kryje się pod hasłem „certyfikat kompetencji zawodowych”?

Jeśli jesteśmy właścicielami przedsiębiorstwa zajmującego się na co dzień transportem lub spedycją, nawet czasami wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa. W dodatku samo rozpoczęcie prowadzenia działalności w tej właśnie branży wiąże się z posiadaniem odpowiednich kompetencji zawodowych, a co ważniejsze różnego rodzaju certyfikatów, które to potwierdzają.

Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest właśnie jednym z takich dokumentów. Potwierdza on nie tylko nasze kwalifikację i wiedzę, ale daje uprawnienia do uzyskania licencji na prowadzenie przedsiębiorstwa przewozowego. Czasami wydaje nam się, że każdy kierowca powinien posiadać taki certyfikat, jest to jednak nieprawda. Obowiązek ten spoczywa bowiem wyłącznie na przewoźniku – osobie, która założyła i zarządza firmą spedycyjną. Bez tego dokumentu nie może on prowadzić tego typu działalności.

Okazuje się jednak, że osoby, które mają w swoim zakresie obowiązków zatrudnianie i zwalnianie kierowców, jak również innych pracowników, także muszą posiadać takie uprawnienia oraz dokument je potwierdzający. To samo tyczy się niektórych kierowców. Mowa o tych, którzy to w czasie wykonywania swoich obowiązków zajmują się również podejmowaniem decyzji dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa spedycyjnego. Chodzi tu przede wszystkim o zawierania umów związanych z zakupem oraz przewozem produktów i ustalanie wszelkich spraw organizacyjnych z tym związanych.

Mimo, że istnieją przesłanki do zwolnienia niektórych przedsiębiorców z posiadania takiego certyfikatu warto jednak w swoich kompetencjach zawodowych posiadać ten dokument. Dotyczy to zarówno właściciela firmy transportowej jak i kierowcy. Może przydać się on bowiem w momencie gdy rozszerzymy nagle zakres działalności, a dla kierowcy gdy postanowi przenieść się do innej firmy transportowej. Należy pamiętać jednak, że w tym celu w pierwszej kolejności musi on ukończyć kurs certyfikat kompetencji.