Bogactwo sieci

Chirurgia dziecięca w Polsce

Czy wiesz, że w Polsce mamy czterystu chirurgów dziecięcych. Jest to grupa specjalistów nieliczna. Kiedyś nie było podziału na chirurgię oraz na chirurgię dziecięcą. Jak to wygląda teraz?

Skąd się wziął ten podział?

Jeszcze nie tak dawno panowało przekonanie, że dziecko jest małym dorosłym. Jednak choroby dziecięcego wieku dowiodły, że nie jest tak. Chirurgia dziecięca wymaga na pewno podejścia specjalnego do pacjent, którym jest osoba poniżej osiemnastego roku życia.

Spektrum chorób, z którymi chirurg dziecięcy ma kontakt w takim przedziale wiekowym rozstrzelonym – okres noworodkowy, niemowlęcy, wczesnodziecięcy, późnodziecięcy oraz młodzieńczy jest naprawdę ogromny. Zatem można śmiało powiedzieć, że chirurg dziecięcy to także pediatra, ponieważ leczy dzieci.

To balansowanie pomiędzy pediatrią a chirurgią dowodzi, że stosuje się z jednej strony wspólne metody leczenia chirurgii zabiegowej, a z drugiej strony musimy na względzie mieć różne potrzeby dziecka zależnie od wieku. Chirurgia dziecięca podzieliła się na szereg specjalności wąskich, na przykład chirurgię onkologiczną, naczyniową torakochirurgię, kardiochirurgię czy też neurochirurgię.

Wzrost urazowości

Odnotowujemy od jakiegoś czasu wzrost urazowości. Jednak od razu zaznaczamy, że wiele urazów jest naprawdę banalnie prosta. Są to głównie zranienia. Większość z nich nie wymaga na pewno konsultacji u chirurga dziecięcego.

Do chirurga dziecięcego można się udać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i także umawiając wizytę prywatnie. Wybór należy do nas. Należy jednak wiedzieć, aby wybrać dobrego chirurga, który rzeczywiście jest godny polecenia, ma spore doświadczenie, a poza tym ma idealne podejście do dzieci. Są to najważniejsze kwestie.

W innym wypadku możemy nie być zadowoleni z wizyt u danego chirurga. Najlepiej do chirurga dziecięcego trafić z polecenia. Wówczas mamy do niego stu procentowe zaufanie. Serdecznie polecamy https://sulislawski.pl

Na pewno będziemy zadowoleni z tego wyboru.