Przemysł i biznes Strony responsywne

Jak wspomóc odkwaszanie organizmu

Wielu ludziom towarzyszą nieustannie takie dolegliwości jak bóle głowy, ciągłe zmęczenie, bóle stawów, czy problemy trawienne. Zwykle w pierwszej kolejności sięgamy po dostępne w aptece bez recepty środki łagodzące wymienione wyżej objawy, nie zastanawiając się nad ich źródłem.  Szukać ich pochodzenia zaczynamy dopiero wtedy, gdy stają się one tak dokuczliwe,  że utrudniają nam codzienne  funkcjonowanie. Zdarza się dość często tak, że po wizycie u lekarza i wykonanych badaniach okazuje się, że nic nam nie jest,  a mimo to dolegliwości i tak są przez nas odczuwane. Niewielu z nas wie, że mogą byc one objawem zakwaszenia organizmu.
Zakwaszenie organizmu jest wynikiem błędnego sposobu odżywiania się. W naszej diecie jest  niestety bardzo dużo produktów wysoko przetworzonych. Spożywamy także ogromne ilości mięsa, zbóż i nabiału  co negatywnie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu. Dieta alkaliczna, bogata w warzywa i owoce mogłaby uchronić nas przed zaburzeniami w równowadze kwasowo-zasadowej, a tym samym przed różnego rodzaju chorobami, do których ono po pewnym czasie prowadzi.


Różne płyny, znajdujące się w ludzkim organizmie mają inne pH. Najbardziej kwaśny jest sok żołądkowy, którego pH wynosi około 2. Prawidłowy odczyn krwi mieści się ww normie pH od 7,35 do 7,45. Mocz natomiast może być lekko, zasadowy lub lekko kwaśny. Rozbieżność ta jest efektem odpowiedzialności nerek za usuwanie z organizmu toksyn i innych szkodliwych substancji. Zakwaszenia organizmu nie można mylić z kwasicą, gdzie zaburzeniom ulegają procesy odpowiedzialne za prawidłowe pH we krwi,  płucach i nerkach. Kwasica jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia, bowiem każde odchylenie od prawidłowego zakresu pH krwi może spowodować bardzo duże konsekwencje zdrowotne. Zakwaszenie organizmu nie jest stanem niebezpiecznym, gdyż w jego przypadku, mechanizmy normujące,  pH organizmu funkcjonują prawidłowo. Są jednak zmuszone do radzenia sobie  z metabolizowaniem i wydalaniem większej ilości związków kwasotwórczych, niż w przypadku stosowania odpowiedniej diety.
Jak już wyżej  zostało wspomniane, zakwaszenie organizmu jest wynikiem niezdrowego odżywiania się. Podczas trawienia uwalniane są aminokwasy, wolne kwasy tłuszczowe, kwasy organiczne, monocukry, składniki mineralne i witaminy. Wszystkie te elementy są potem metabolizowane, a od efektu  tego procesu zależy, czy żywność zadziałała zasadotwórczo, kwasotwórczo czy obojętnie. Na to oddziaływanie największy wpływ ma zawartość w spożywanych produktach różnych pierwiastków. Fosfor, siarka i chlor posiadają  działanie kwasotwórcze, wapń, magnez, potas i sód – zasadotwórcze. Ważnymi czynnikami powodującymi zakwaszenie są także: stres, uzależnienie od używek,  brak aktywności fizycznej oraz głodzenie się.


Objawy zakwaszenia organizmu nie są specyficzne, ale mogą być odczuwane w całym organizmie. W oparciu o jeden czy dwa trudno jest stwierdzić czy to właśnie zakwaszenie, bo takie objawy może wywoływać całe mnóstwo różnych czynników. Jeśli jednak zaobserwujemy występowanie kilku z nich, warto się temu bliżej przyjrzeć. Objawy zakwaszenia organizmu to: notoryczne zmęczenie, depresja, nerwowość, drażliwość, zajady, biegunki, podrażnienie dróg moczowych, katar, sucha skóra, łamliwość paznokci, wypadanie włosów i migrujące bóle stawów.
Wielu  ludzi zastanawia się, jak zmierzyć poziom zakwaszenia organizmu. Do zmierzenia poziomu zakwaszenia organizmu może posłużyć papierek lakmusowy do mierzenia  pH moczu Holistic. Za jego pomocą należy zmierzyć pH moczu kilka razy dziennie, rozpoczynając od moczu tuż po przebudzeniu. Z wyników należy utworzyć krzywą. Jeśli otrzymaliśmy linię prostą lub lekko wznoszącą, oznacza to, że nasz organizm zmaga się z zakwaszeniem.  Wykres osoby prawidłowo odżywiającej się i niemającej problemów z zakwaszeniem będzie miał postać zygzaka, gdyż pH moczu będzie się zmieniało w zależności od posiłków.
Odkwaszenie organizmu to często ogromny wysiłek, gdyż wiąże się niestety z potrzebą zmiany błędnych nawyków żywieniowych. Niezwykle trudno jest zachować zbilansowaną dietę, jeśli przyzwyczailiśmy się przez lata do spożywania sporych  ilości mięsa, tłuszczu oraz słodyczy. W tego typu  przypadkach doskonałym  wsparciem może okazać się zażywanie minerałów zasadowych Bas Balans Holistic. Produkt  ten zawiera składniki mineralne równoważące pH ciała takie jak potas, cynk i magnez. Pomagają one między innymi zminimalizować zmęczenie, wspierają układ nerwowy oraz właściwą  pracę układu mięśniowo-kostnego. Przyczyniają się do poprawy odporności organizmu, pomagają utrzymać skórę, włosy i paznokcie  w świetnej  kondycji. Odpowiadają także  za prawidłową przemianę  węglowodanów, kwasów tłuszczowych i witamin. Wszystko to sprawia, że równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie zostaje zachowana.
Naprawdę warto sprawdzić, czy dokuczające nam dolegliwości nie są efektem zakwaszenia organizmu. Dobre samopoczucie, zbilansowana dieta i wspomaganie przemiany substancji kwasotwórczych to najlepszy sposób na zachowanie zdrowia i witalności.