Bogactwo sieci

Parki Narodowe w Polsce

Największe Parki Narodowe w Polsce – TOP 5

Parki Narodowe w Polsce stanowią zaledwie tylko jeden procent całego obszaru kraju. Rozciągają się po całej długości i szerokości Polski. Ich różnorodność może zachwycać. W parkach znajdziecie góry, jeziora, rzeki, czy morze. Ciekawym zjawiskiem do zaobserwowania jest fakt, że wybierając się na wycieczkę po Parku Narodowym można spotkać tam, na przykład żubra. Parki narodowe tworzy się w celu, aby zachować piękno natury, wiele gatunków zwierząt i roślin.  Parki narodowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ rocznie odwiedzane są przez kilka tysięcy turystów. Pamiętajmy, żeby zachowywać się tam jak należy. Dzięki temu, będziemy w stanie dostrzec urok tych miejsc.  Odpowiedzmy sobie na pytanie, które Parki Narodowe są największe w Polsce? Oto kilka przykładów.

Białowieski Park Narodowy

Polski Park Narodowy, który znajduje się w północno-wschodniej części Polski. Jest to obok Pienińskiego Parku Narodowego najstarszy Park, ponieważ został utworzony już w 1932 roku. Zajmuje centralną część Puszczy Białowieskiej. Symbolem tego parku jest żubr. W białowieskiej puszczy żubr znalazł swoje miejsce. Park ten uzyskał status światowego rezerwatu biosfery oraz został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Woliński Park Narodowy

Park Narodowy znajdujący się w województwie zachodniopomorskim. Położony na wyspie Wolin pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Park został utworzony w 1960 roku. Pomysłodawcą założenia parku był niejaki Mieczysław Tarchalski, zasłużony leśnik z czasów drugiej wojny światowej. Na terenie parku znajduje się sześć ścisłych rezerwatów w tym pięć leśnych, których patronami są najwybitniejsi polscy geografowie.  Podziwiać możesz tutaj brzeg morza, sztuczne jeziora Turkusowe czy wyniosłe wzniesienia moreny czołowej.

Tatrzański Park Narodowy

Park powstał w 1955 roku za sprawą posiedzenia Rady Ministrów 1954 roku. Obejmuje cały obszar Tatr oraz niewielki obszar Podgórza Bukowińskiego oraz Rowu Podtatrzańskiego. Najwyższym punktem w tym parku, jest szczyt Rysów. Znajduje się on 2499 metrów nad poziomem morza. Wybierając się do tego Parku Narodowego będziecie mogli podziwiać mnóstwo różnych odmian roślin, a także wiele gatunków zwierząt. Spotkacie tutaj między innymi kozicę tatrzańską, czy tatrzańskiego świstaka, jelenia, sarnę, a nawet rysia.

Bieszczadzki Park Narodowy

Narodowy Park utworzony w 1973 roku, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich. Jest to trzeci, co do wielkości Park Narodowy w Polsce. Długość szlaków turystycznych wynosi dwieście sześć kilometrów, zaś cała powierzchnia parku sięga prawie trzystu kilometrów kwadratowych. Blisko osiemdziesiąt procent tego parku to lasy. Spotkać możemy tutaj takie gatunki zwierząt jak żbik, sarna, dzik, jeleń, a nawet żmija zygzakowata.

Ojcowski Park Narodowy

Park Narodowy położony w województwie małopolskim w powiecie krakowskim. Położony jest na obszarze czterech gmin. Powstał w 1956 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z tego samego roku. Cały obszar parku stanowi jeden Obwód Ochronny ,,Groty”. Flora tego parku składa się głównie z gatunków środkowoeuropejskich, północnoeuropejskich oraz azjatyckich. Park obejmuje środkową część Doliny Prądnika. Logiem parku jest nietoperz.